Sprav svoj život krajším, MINIMALIZUJ

Publikované 11.4.2018

Výzva

Idete so mnou do toho? Rozhodla som sa ukázať vám ako na to! Séria článkov o minimalizovaní začína práve teraz! Kto by nechcel mať život krajší a lepší? Veď za skúšku nič nedáte! Garantujem vám iba najlepšie výsledky.

Zapojte sa do výzvy a minimalizujte so mnou. Cena je síce len jedna a pre každého rovnaká, ale oplatí sa. Pre skvelý pocit.

A Prečo?

Zistila som, že ľudia sú vlastne škrečky. Verili by ste? Všetko sa nám zíde. Aj to čo sme vlastne použili len raz za 5 rokov a to len v deň, keď sme si to kúpili a chceli vyskúšať. Ale hovoríme si, že uuuurčite to ešte v budúcnosti využijeme. Viete čo vám poviem? Serte na to!

A prečo? Pár veľmi jednoduchých dôvodov:

  • menej vecí = menej stresu

Poznáte ten pocit, keď sa obávate, čo ak sa mi pokazí chladnička, auto alebo foťák? Máte, možno ani nie vedome, stres z toho, kto to bude financovať. Tým, že minimalizujeme odbúravame stres.

  • menej vecí = viac radosti

Áno, niekto má záľubu v nakupovaní (musím sa priznať, že to veľmi nepoznám), ale ako dlho vás tie nové zbytočné veci tešia? Niekedy aj zabudneme, čo sme si včera kúpili.

  • menej vecí = menej starostí

O veci sa treba starať. Takže ak mi topánky už dosluhujú a vložka v nich je stará, šnúrky sa trhajú a podrážku treba dať opraviť, predstavte si, že tých topánok máte 20. 20 topánok = 20x viac starostí

  • menej vecí = viac upratané

Nebaví vás upratovať? Jednoducho riešiteľná záležitosť! Keď nemáte čo, tak upratovať nemusíte. Alebo vráťme sa do reálu. Keď máte vecí menej, stačí upratovať menej.

  • menej vecí = viac času

Kto z nás by nechcel mať viac času? Takého nepoznám. Keď budeme menej riešiť materiálno, môžme viac času sústrediť na Tu a Teraz. Čas s rodinou, priateľmi, v prírode alebo všetko to, čo máme radi. Ak niekto nakupovanie, tak potom pre neho tento článok asi ďalej nemá význam. Či?

  • menej vecí = menej odpadu

V konečnom dôsledku sa veľa z našich vecí premení na odpad. Odpad, ktorý končí väčšinou na skládkach. Fuj, fuj, fuj!

...takto by som mohla pokračovať dlho, ale verím, že som vás aspoň trochu motivovala.

A čo s vecami, ktoré nepotrebujeme?

Skutočne sa zamyslite nad vecami, ktoré reálne využívate a potrebujete k svojmu spokojnému životu a zbavte sa vášho ODPADU, ktorý môžete premeniť na peniaze alebo radosť druhých.

  • Predajte - Stalo sa vám ze ste si kúpili topánky, ktoré ste si na nohy ani raz neobuli? Prípadne je na nich stále visačka a vy iba čakáte na deň, keď ich využijete? Nevyužijete ich nikdy! Predajte ich! Nájdite dušu, ktorej sa zídu a vám sa premenia na peniaze, za ktoré si môžete kúpiť oveľa lepšie veci - napríklad zážitky. Investujte radšej do dvoch troch kvalitných kúskov ako by ste mali mať 10, ktoré sa kazia a aj tak ich všetky nevyužívate.
  • Darujte - Nebuďte držgroš. Darovať niekomu niečo, čo vy nepotrebujete je skvelý pocit. A veci si nájdu svoje využitie. Nechávať si veci len preto, aby ste ich mali nedáva žiadny zmysel.
  • Vynájdite sa - Zmeňte funkciu vecí. Napríklad staré tričko premeňte na handru. Kreativite sa medze nekladú.
  • Vyhoďte - Túto možnosť uznávam len v nutných prípadoch.

Najhoršie zistenie je, že pokiaľ ste lenivý, tak máte smolu. Nikto iný to za vás nespraví! Vy budete žehliť 20 košiel, prekladať staré haraburdy z rohu do rohu, lebo nič nebudete vedieť nájsť. Budete mať na stole hŕby papierov a keď budete potrebovať ten dôležitý zrazu zmizne. Zistíte, že riady sa vám do poličky nezmestia, že skriňa je príliš malá, že byt je zrazu pritesný.....

Haló! Je čas minimalizovať a neškrečkovať!

PS: S minimalizmom je mojou ďalšou výzvou aj Less waste lifestyle. A preto v tejto sérii článkov ponúknem aj tipy na to čo, ako, kde a kedy.

Nabudúce uvidíte...

V nasledujúcich článkoch sa budem snažiť vás motivovať a ukázať vám cestu ako najlepšie minimalizovať. Rozhodla som sa články rozdeliť podľa miestností, ktoré bežne v byte máme. Ako prvá nás čaká Kuchyňa.

Takže zatiaľ Namasté a verím, že sa vidíme v ďalšom článku...

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Ako si vyrábam vlastnú kozmetiku
Minimalizuj v kuchyni + zero waste tipy
Ako na hennu