Šatka alebo nosič?

Publikované 30.3.2018

Dieťa nedokáže chodiť a je najprirodzenejšia vec na svete, že chce byť s maminkou. Už len keď sa pozrieme na niektoré zvieracie druhy nám podobné. Opice nosia malé opičky. Je to tak prirodzené. Nemusí im do toho zasahovať žiaden rozum, ktorý je tak ovplyvnený spoločnosťou, ktorej časť stále v dnešnej dobe nosenie nechápe.

Sú tu názory “len si ju nos zničíš si chrbát”. Musím priznať, že od kedy nosím, chrbát ma bolí viac, no myslím, že cvičením a správnym pohybom sa to dá “liečiť”. Ďalší názor je, že malú rozmaznám a zvykne si na moje nosenie. Toto mi je až smiešne, veď ako také malé bábätko môžem rozmaznať a keď si zvykne? No tak si odvykne. Vtedy, keď na to bude ten správny čas. Dieťa potrebuje cítiť maminkinu lásku najviac na svete. Posledné, čo potrebuje je byť niekde odstrčené. Hovorím naozaj z vlastnej skúsenosti. Od kedy malú nosím je oveľa pokojnejšia a spokojnejšia. Má naplnené všetky svoje potreby a preto nemá chuť 'vyvádzať'.

Všetkým, ktorých táto téma zaujíma viac odporúčam knihu Koncept kontinua. Táto kniha dokonale zachytáva aktuálnu spoločnosť a pohľady na vývoj dieťaťa. Ako autorka píše na začiatku, niekedy som mala z knihy zmiešané pocity, bolo mi do plaču, bol vo mne hnev, no naozaj sa oplatí knihu si prečítať a poučiť sa z nej.

No a vráťme sa k otázke...šatka alebo nosič?!

Oboje má svoje výhody a nevýhody, preto ich striedam. Keď sa malá narodila strašne som chcela šatkovať, a tak som neváhala viazať ju všelijakými spôsobmi. Aj keď prvé pokusy boli smiešne, asi to tak je u každého, no stačí trošku, niekedy trošku viac tréningu. Nosič prišiel na rad neskôr asi keď mala Sara mesiac. Zamilovala som sa. Zrazu som nemusela nič uzliť, motať okolo seba a trápiť sa s nekonečnou dĺžkou šatky. Keď však už začala byť zvedavá a z nosiča vykúkať, mala som zas pocit, že je nervózna, že nič nevidí a tak sme sa opäť vrátili k šatke. Možno to bude neustály kolobeh, ale momentálne používame aj šatku aj nosič. Šatku na doma, keď Sara potrebuje byť v dianí a hlavne ma netrápi, že šatka sa niekedy ťahá po zemi, keď ju viažem (po vonku by to bolo asi horšie). No a nosič v prípadoch, keď potrebujeme zaspať alebo ideme na prechádzku.

Nosenie má nespočetne veľa výhod. Voľné ruky, horší terén alebo schody no problemo, dieťa je pokojné lebo vidí matku a na druhej strane má priestor pozorovať okolie. Stále som vás nepresvedčila? Nevadí. Aspoň poznáte moje argumenty.

Ak ak som vás predsalen presvedčila, tak tu je pár tipov, čo sa vám pri nosení zíde:

  • ruksak namiesto prebaľovacej tašky
  • vsádka do vetrovky - neprefúkavá zimná vrstva na chrbátik dieťaťa
  • úzsky šál okolo krku - chcete sa zahaliť, ale zároveň nechcete, aby dieťa žužlalo chumáče zo šálu
  • dobrá šatka a alebo nosič
  • našuchovacie topánky - ľahšie sa obúvajú
  • DIEŤA
Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Čo si to? Dula? To je čo?
Látkové plienky a ich (ne)výhody
Bratislavčanka