Ochutnávka Budapešti

Publikované 18.1.2018

Víkend preplnený zážitkami sa dá stráviť aj hneď tuto vo vedľajšom štáte s ľubozvučným jazykom, maďarčinou. Správne vyvážiť históriu mesta s relaxom v dobrých kaviarňach, baroch, so skvelým streetfoodovým jedlom a mininákupmi je pre krátky víkend ideálne. My sme sa teda na to vrhli takto.

Ubytko sme našli na Airbnb, klasika. V centre mesta, aby sme sa mohli všade radšej trmácať pešo, keď už máme tie nohy. Niesom zástanca nosenia kešu (nie orieškov, ale peňazí- prekl. z angl. cash), ale v Budapešti je to, povedala by som, nutnosť. Vo viacerých podnikoch kartou proste nezaplatíte, a tak nejaké fórintské groše treba.

Začali sme večerou v sieti známych hummus barov, nesklamali. Prvé raňajočky sme si dali v Zoske. Super podnik s príjemnou atmosférou, fakt odporúčam na výdatné raňajky alebo kávičku. Náhodou sme zablúdili na raňajky aj do podniku Vintage Garden. Našťastie!

Obedovali sme streetfoodovo v uličičke Karaván, ktorá mi niečím pripomínala Indiu, asi to boli tie lampáše. No mojim výhercom, čo sa jedla týka sa stal obed v minipodniku 2SPAGHI. Pravé talianske ručne robené cestoviny na mieru. Tam fakt musíte ísť!

Ďalšia káva bola v Massolit books, tento aktikvariát spojený s kaviarňou som objavila v Krakove. Spája príjemné s príjemným. Na večer v Budapešti nepoznám nič lepšie ako ruin pubs. My sme konkrétne zavítali do Szimpla kert, zase raz. Našli sme aj nový podnik na vínko a super romantiku, vo dvojici, štvorici alebo iných zoskupeniach - Csendes Társ Winebar & Garden.

Povedali sme si, že jedno doobedie strávime spoznávaním Budapešti a s radosťou sme využili free tour. Dozvedeli sme sa o Budapešti niečo nové. Síce si už nepamätám, čo to bolo, ale určite sa minimálne zasmejete. Aháaa a spomínam si, že sme sa učili vysloviť najdlhšie slovo v maďarčine. Niečo ako 'folyamatellenőrzésiügyosztályveze­tőhelyettesképesítésvizsgálat'. Čo vám poviem, maďari sú super.

Chill v parkoch na Margaret Island a Karolyi kert padol vhod, aby sme sa neuvarili. Na nákupy sme sa veľmi necítili, no ocitli sme sa vo dvore na bazáre Gouba. Skvelé veci, super nápady! Aj sme pokúpili nejaké prkotiny. Takýchto marketov v Budapešti býva veľa, minulé leto sme na jeden taký poloblšák natrafili v Szimpla Kert (doobedné hodiny). Treba sa len prechádzať a mať oči na stopkách.

Ako som spomínala na začiatku, Budapešť som otvorila nejakými novými dverami alebo čo. Ešte mám veľa na zozname, čo by som chcela v tomto meste preskúmať. Verím, že som vás inšpirovala a pokračovanie bude snáď niekedy v lete :)

PS1: Ďakujem Evke za všetky overené tipy a triky :)

PS2: Sľubujem nabudúce viac fotiek a krajších :P

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Potulky Škótskom
Ako sa zbaliť minimalisticky + cestovateľský zoznam
Čo znamená cestovať?