Moja Ashtanga joga

Publikované 14.7.2018

Ash… čo joga? Áno takto ľudia reagujú, keď im poviem, že sa venujem tomuto druhu jogy (alebo skôr škole). A čo to Ashtanga vlastne je? Aj keď väčšina si predstaví iba cvičenie, nie je to tak. Ponúkam vám preto článok o tom, čo je dobre vedieť pred prvým cvičením, ako sa na jogu môžete pozerať a prečo už s cvičením nečakať. Lebo áno, v dnešnej dobe možno joga vyzerá iba ako trend, ale joga je aj pre vás. Záleží len ako sa na ňu pozriete....

Ashtanga joga je “zastavenie pohybov mysle.” Z tohto veľa neviete, však? Veď práve! Pointa je, že každý z nás si predstaví to svoje. A pre mňa je to najkrajšia definícia, akú som kedy našla.

Nebudem veľa polemizovať o histórii, k tej nájdete v múdrych knihách dosť. A ja až taká múdra kniha nie som. Spomeniem však, čo musím. Predstaviteľom a Guruji/ hlavným učiteľom jogy/ bol Pattabhi Jois, ktorý založil prvý oficiálny inštitút Ashtangy jogy v Mysore, Indii.

Ashtanga znamená osem aspektov, vetiev. Cvičenie (asana) je len jednou vetvou. Ďalšími sú morálne zásady (yama), očista (niyama), dýchanie (pranayama), oslobodenie mysle od zmyslového vnímania (pratyhara), koncentrácia (dharana), meditácia (dhyana) a štádium najvyššieho vedomia v meditácii (samadhi). Ku každej tejto vetve by sa dal napísať samostatný článok, ale teraz sa zameriam veci, ktoré vás pravdepodobne budú zaujímať viac. A sú možno menej komplikované.

Každé cvičenie Ashatanga jogy je pevne stanovený súbor asán v dynamickom plynulom pohybe. Keď sa tento súbor naučíte, môžete ho praktizovať kdekoľvek a kedykoľvek sami - mysore (čítaj nižšie). Mal by sa začínať s opening chant a končiť s closing chant. To len tak, aby vás náhodou neprekvapilo, že na joge sa aj 'spieva'.

Ďalším dôležitým elementom Ashtangy sú bandhy. Jalandhara bandha, Mula bandha, Uddiyana bandha sú zámky v istých častiach nášho tela, ktoré si mysľou a vnútornými svalmi dokážeme 'uzamknúť'. Každá má svoje opodstatnenie a treba sa ich naučiť používať. Správny učiteľ vám to určite rád vysvetlí a ukáže.

Najkrajšie je, že tak ako v živote, tak aj v joge si každý z nás môže nájsť to svoje. Vlastnú cestu, ktorú si vystavia tak, ako sám potrebuje. Stačí nazrieť do svojho vnútra a pobŕlať sa vo svojich aktuálnych potrebách.

Ashtanga Mysore

Mysore je self practise cvičenie. Nejde teda o vedenú hodinu, ale o hodinu, ktorú si vedieme sami. Vedie ju náš dych. Učiteľ je pri nás, aby naprával naše pozície, nasmeroval nás.

Ako to teda vyzerá v praxi? Nemusíme vedieť zacvičiť celú sériu ako profík, dôležité je, aby sme sa neprestali učiť a posúvať.

Je cvičenie pre začiatočníkov?

Aj joga je len cesta. Učíme sa teda pozície/asány, nabaľujeme jednu na druhú. Preto cvičiť môže každý, aj začiatočník, aj pokočilý. Každý vo vlastnom tempe.

” Anyone can practice. Young man can practice. Old man can practice. Very old man can practice. Man who is sick, he can practice. Man who doesn’t have strength can practice. Except lazy people; lazy people can’t practice yoga.”

Sri K. Pattabhi Jois

Prečo ja a Ashtanga?

Verím, že každý z nás má vlastnú cestu. Nie tak celkom, že je pre nás pripravená, ale že si nás z nejakého dôvodu privoláva. Preto, aby sme sa niečo naučili.

Ja sa učím hľadať harmóniu, ako by niekto povedal, “zlatú strednú cestu”. Kedže od malička tancujem, vždy ma viac priťahoval dynamickejší pohyb. Dynamický pohyb a pokojná myseľ je to, čo sa v Ashtange spája. Pokojná myseľ, to mne zatiaľ častokrát chýba. Pri cvičení to však viem nájsť.

Joga mi otvára stále nové dvere. Každý deň iná, nová skúsenosť. So mnou sa vyvíja aj moja joga a to doslova. Baví ma byť žiačkou, baví ma vnímať rovnaké veci vždy inak.

Možno si poviete...čo to tu tá trepe? Nie, nie som žiadna mimozemská duša. No prešla som si fázami, kedy som bola lenivá, príliš premotivovaná, nevnímavá, robotická, silená, šialená, ustráchaná, nesebavedomá....a takto by som mohla menovať donekonečna. Joga sa stala nielen súčasťou môjho života. Joga je ako život. Joga je život. Miestami musí byť oblačno, aby ste si vážili slnko.

Momentálne je to pre mňa najkrajší spôsob sebaobjavovania. Stále nachádzam svoje nedokonalosti, ktoré nikdy nebudú dokonalé, lebo byť nemajú. Štve ma to. A učím sa. Učím sa s tým žiť. Učím sa to akceptovať.

Joga mi dala a dáva pocit istoty, ale aj pocit toho, že som len človek. Človek, ktorý má hranice a chyby. Joga mi dáva ticho. Ticho mysle. Ticho vnútra.

Cvičím pocitovo. Cvičím s láskou. Niekedy s chybami. Hlavne srdcom. Preto nie som striktná, ale snažím sa počúvať svoje telo a svoju intuíciu. Riadiť sa svojim vnútrom.

No a v neposlednom rade verím, že som vás aspoň trochu inšpirovala na ceste k tej vašej joge. Ak nie, nevadí. Majte aj tak krásny deň.

P.S.: Isto ste spozorovali, že tieto nádherné fotky som nemohla robiť ja. Preto ďakujem veľmi talentovanému mladému mužovi Jakubovi Čajkovi za to, že je skvelý fotograf a hlavne človek.

Namaste

Vaša Bibi

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Moja cesta k joge
Prvý krok do sveta meditácie