Minimalizuj v kuchyni + zero waste tipy

Publikované 31.5.2018

Apríl a máj boli pre mňa mesiacmi, kedy som riešila kuchyňu. Upratovala, organizovala, renovovala, vymýšľala. Vytriedila som za krabicu vecí, ktoré plánujem darovať. Zadovážila som si kompost a s ním nové domáce zvieratká. Vymyslela som pár nových zero waste trikov a potrápila sa s jedálničkom. Chcete nejaké inšpirácie? Tak poďme na vec!

Ako minimalizovať?

V prvom rade (ó áno Kon Mari metóda) nazrite do svojich kasní, poličiek a šuflíčkov, aké cárachy tam máte. Naozaj potrebujeme mať na všetko iný nástroj a inú mištičku? Nezovšeobecňujem a nebudem vám písať, kto koľko vecí potrebuje. No z vlastnej skúsenosti, zo všetkých vecí, ktoré máme vyžívame na dennom poriadku asi 50%, či? Osobne mám rada multifunkčné využitia. Čiže smoothieovač, mixér, šľahač, mlynček je pre mňa jeden a ten istý nástroj. Hrianky si viem občas spraviť aj na panvici a mikrovlnná rúra, to je čo? Ale zas a znova, hovorím o sebe. Ak sa teda chcete inšpirovať, je na uvážení každého z vás do akej miery. Ale šuflíky vyzerajú fakt krajšie, keď nie sú preplnené.

Kuchyňa mimo kuchyne

Ocko: 'Toto mäsko je aké Maroško?' Maroško:' Burgrové!' Áno, žiaľ naše deti už o chvíľu budú druhy potravín rozdeľovať len tak, ako ich poznajú z obchodov. To je miesto, kde naša stravovacia púť začína. A mojich pätoro nákupných prikázaní znie:

 1. Vyberám si radšej potraviny bez obalu, ak to ide
 2. Do obchodu chodím s ruksakom alebo plátenou taškou
 3. Na pečivo mám špeci vrecúško, aby som nemíňala sáčky
 4. Vajíčka chodím nakupovať na kusy do svojho obalu
 5. Ovocie a zeleninu kupujem do sieťovej tašky (bez sáčkov)

*Ak by vás zaujímalo, kde sa ktoré potraviny dajú nakúpiť bez obalu kliknite na http://www.zerowasteslovakia.sk/kde-nakupujem-potraviny/ alebo ak potrebujete konkrétne rady šup s nimi do komentára

Skladovanie

Čo sa skladovania týka, snažím sa vždy využiť všetko, čo chladnička schováva. A hlavne nakupujem potraviny, ktoré naozaj používam a nestoja mi v skrini. Keď niečo aj kúpim na skúšku, snažím sa to hneď vyskúšať poprípade spotrebovať.

 • pečivo skladujeme v mrazničke v plátených vreckách(nespotrebúvame ho tak veľa, že by nám vydržalo čerstvé
 • suché potraviny máme v sklenených pohárikoch, áno je to vraj moderné, ale aj veľmi praktické, lebo hneď vidíme, čo sa míňa
 • takzvaný 'bees wax wrap' (prekl. obal z včelieho vosku) používame na syr a slaninu v chladničke, chlebíčkovú desiatu alebo nedojedené ovocie. Dá sa využiť v podstate na všetko, čo klasický celofán. Po použití ho len opláchneme vo vode a používame znovu.

*keby ste o takýto mali záujem, píšte mi správu, rada vám ho vyrobím

Jedálniček

Spravili sme si zoznam receptov, ktoré varíme. Hlavne preto, aby sme stále nemuseli rozmýšlať, čo budeme variť. Pozrieme, vyberieme, navaríme. A hlavne podľa zoznamu aj nakupujeme potraviny. My sme si napríklad zapisovali koľko, ktorý recept stojí, keď ho varíme doma, aby sme si vedeli porovnať náklady. Niektoré recepty preto doma nevaríme a radšej si zájdeme do dobrej reštaurácie. Samozrejme, aj my experimentujeme a skúšame nové veci. No každodenná rutina asi existuje u každého a my ju riešime takto.

Moje naj

Moje naj vychytávky v kuchyni, na ktoré som veľmi hrdá, pretože šetria čas, peniaze aj miesto.

 1. Handričky/vechte - používame bavlnené a jednoducho ich perieme, sú zo savej hrubšej bavlny a úplne v pohode nahradia smrdľavé klasické vechte
 2. Lufa na riad - namiesto špongie používame lufu, ktorá sa dá kompostovať
 3. Sóda bikarbóna je verný pomocník na mastnotu, špinavé umývadlo alebo sporák + využívame ju nie len v kuchyni
 4. Do varenia používame čerstvé bylinky
 5. Drogériu nahrádzame esenciálnymi olejmi (napríklad pár kvapiek na pach v umývačke riadov alebo do umývacieho prostriedku)
 6. Najnovšie už aj kompostujeme

To je asi všetko, čo ma pri bŕlaní sa v kuchyni k tejto téme napadlo. Máte aj vy nejaké vylepšováky? Sem s nimi! Na prípadné otázky, rada odpoviem. No a verím, že sa vidíme v ďalšom článku o minimalizovaní. Doskakavenia.

Vaša Bibi

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Ako si vyrábam vlastnú kozmetiku
Ako na hennu
Sprav svoj život krajším, MINIMALIZUJ