Minimalizuj svoj šatník a šetri našu planétu

Publikované 22.9.2018

Každý má v živote obdobie, či už dlhšie alebo kratšie kedy ho móda zaujíma. U mňa to bolo asi na základnej škole, keď som si kúpila kapsáče a tričko, kde mi vytŕčalo brucho, štýl ala Fergie. Neskôr, kedže som pracovala v módnom priemysle, ma ovplyvňovala taká tá škaredá fast fashion móda (čo je fast fashion?). Ako väčšina mladých hláv som si myslela, že čím drahší kúsok v šatníku, tým lepšie budem u druhých vyzerať. Akože na to mám alebo čo.

Naštastie sa to u mňa aj pomerne rýchlo skončilo. Úprimne, baviť ma to nikdy nebavilo. To len tak akože. A teraz? Človek by mal starnúť do múdrosti. Tak verím, že v tomto starnem. Milujem kúsky, ktoré z módy nevyjdú. Milujem pohodlný štýl a najviac MILUJEM nechodiť do obchodov. Preto by ste ma v nich asi len ťažko našli. Radšej sa uvidíme na blšákoch, swapoch alebo virtuálne na bazoši.

Hlavné výhody minimalizmu v obliekaní:

  1. Ľahšie sa cestuje.
  2. Oblečenie sa ľahšie kombinuje.
  3. Rýchlejšie a jednoduchšie sa nakupuje, lebo iba vymieňate kúsky, ktoré sú obnosené.
  4. Trávite viac času hodnotnejšími chvíľami.
  5. Nebolí vás hlava zo svetla v nákupných centrách.

….a nejak som pochopila, že žiť dva alebo aj tri dni v tom istom oblečení vôbec nie je zlé. Pokiaľ za vami nefučí ako moja malá hovorí: “Šmrad! Fuj!”

Moja skriňa možno pre niekoho vyzerá dosť prázdna, ale stále sa v nej nájdu kúsky, ktoré sú smutnejšie ako tie druhé a nenosené. Takže pravidelne organizujem jej triedenie. Základom je pre mňa Marie Kondo metóda. Vytiahnem teda zo skrine všetko čo mám, väčšinou sa to deje na prelome ročných období. Potom už len skúšam jeden kus za druhým a vyraďujem oblečenie, ktoré mi už nesedí, je obnosené alebo sa v ňom necítim už viac pohodlne. Na otázku, či mi nie je ľúto vecí, ktoré vyraďujem odpovedám: ' Nie, sú to len veci.' A čo, keď sa ešte zídu? Verte mi, nezídu. 'Zíde z očí....veď to poznáte.

A kam s vecami, ktoré už neslúžia?

  • Predaj (Bazoš/Facebook)

Po rokoch predávania kadečovín na nete, sa už ako tak orientujem v tom, čo predám a čo nie. Snažím sa teda predávať hlavne špecifické kúsky.

  • Swap

Po slovensky výmena oblečenia, ktorá sa zatiaľ organizuje v Bratislave. Skvelá myšlienka, ktorej som hlavným podporovačom a pravidelným navštevovačom.

  • Oprava

Sú kúsky, ktorým pomôže iba úprava/oprava. Výmena zipsu, zašitie dierky alebo možno prerábka. Naposledy som si na textilný vak našila obrázok z trička a zvyšok trička využila ako handru. Ideál.

  • Darovanie

Myslite na niekoho, kto by vaše oblečko ešte mohol ponosiť. Ja sa napríklad vôbec neurazím ak mi niekto niečo z jeho oblečenia ponúkne. Na druhej strane som rada, že nemusím riešiť kúpu nového a využijem aj nosené.

  • Koše na textilný odpad

Áno, viem viem. Hovoríte si: 'Nehodím tam oblečko, lebo niekto na tom zbohatne a predá ho.' No a? Keď je šikovný. Ja mám aspoň dobrý pociť, že to oblečenie bude ešte využité.

Chápem, že pre niekoho je nakupovanie záľuba a vôbec neodcudzujem. Dokonca si myslím, že práve títo ľudia majú možnosť zmeniť svet. Zamyslieť sa nad tým, čo nosia a kde nakupujú. Všetkým by som vrelo odporučila pozrieť si dokument The true cost. Trvalo udržateľná móda je naša budúcnosť. Naša dobrá budúcnosť.

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Minimalizuj v kuchyni + zero waste tipy
Ako na hennu
Sprav svoj život krajším, MINIMALIZUJ