Minimalistické vychytávky pre bábo

Publikované 4.1.2018

Deti nás učia. Učia nás byť lepšími, trpezlivejšími. Každý deň s nimi je hrou. Lepšie povedané kolotočom. Raz je hore a raz dolu. No aj keď je kolotoč dolu vytešujeme sa z vecičiek, ktoré sú pre nás uľahčením, ale aj spestrením dní. Preto mi nedá nepodeliť sa o tieto moje vychytávky.

Homemade mokré vreckovky

Pri spotrebe veľkého balíku vlhčených vreckoviek v pôrodnici - za 4 dni - som sa zamyslela nad tým, že prečo sme my ľudia takí blbci. Asi je používanie jednorázových mokrých vreckoviek o komforte, no aj to veľmi nerozumiem akom. Keďže aj tak musíte pre ne furt behať do obchodu. Je také ľahké si ich vyrobiť doma! A pritom ani nevytvoríte toľko odpadu.

Stačí použiť handričky z bavlnenej látky, nastrihať ich na požadovanú veľkosť (prípadne obšiť), strčiť do zaváraninového pohára, zaliať vodou a kvapnúť trošku mydla. Ja používam mydlo Dr. Bronner's, ale pokiaľ je mydlo šetrné k riťke vášho malého šmudla, tak je jedno, aké mydlo. Celú takúto 'zaváraninu' pár sekúnd pretrasieme, aby handričky všetko nasali a olalá máme mokré vreckovky. Ja tie jednorázové používam iba keď sme na výlete a je to naozaj nutné...zredukujem tým ich spotrebu na mini-minimum.

Šatka na dojčenie

Musím povedať, že toto je fakt vychytávka a nie pre každého úplne potrebná vec, ale ja som si ju obľúbila. Hlavne keď cestujeme a nie každý chce vidieť holé cecky v kaviarni alebo kdekade. Jednoducho mojú bábu zakryjem šatkou, v ktorej má svoj kľud. Predtým som skúšala aj rôzne šály (tie neboli špeciálne určené na dojčenie), ale vždy som sa cítila, že mi niečo padá alebo čudne visí, preto na túto šatku nedám dopustiť.

Kuknite TU

Deka na všetko

Tri využitia! Čiže pre cestovanie MUST HAVE! (keď nevieš po anglicky pozri v slovníku) Pôvodne swadle, čiže deka na zaviazanie novorodenca, ale ja ju využívam pri prebaľovaní, ako uterák alebo plienku na utieranie detských zlúčenín a vylúčenín. Keďže je vyrobená z bambusových vlákien je supiš príjemná na dotyk.

Teplomer

Keď som digitálny, takzvaný pištolnícky teplomer dostala do daru, netušila som, že v našej domácnosti bude mať také využitie. Používame ho na meranie teploty bábätka ale aj vody, keď sa kúpeme. Prípadne sa dá použiť na meranie teploty mlieka pri ohrievaní.

Je to TENTO

Nosič/Šatka na nosenie

Som zaľúbená. Zaľúbená do nosiča! Zo začiatku sme šatkovali, no každý si nájde to a zvykne na niečo iné, niektorí možno na nič :D, ale zaručene nosenie treba vyskúšať. Existujú 'knižnice' kde vám nosič alebo šatku vedia na pár dní požičať. My sme dostali odporúčanie na nosič Rischino, ktorý ma zaujal úplne všetkým. Je vyrobený na Slovensku zo super matrošu, je v ňom všitá aj novorodenecká vložka, čiže ju netreba dokupovať ako pri niektorých iných nosičoch a podľa mňa vyzerá fakt super. Ďakujem Timejke :)

Nosič Rischino

Látkové plienky

Tak a prišli sme k môjmu najobľúbenejšiemu. Látkové plienky! Ako to zhrnúť do pár slov?...Ekonomické, krásne, ekologické a bez zaparených rití!

Vyskúšané mám tri značky plienkových nohavičiek a zatiaľ som so všetkými spokojná. Skúšali sme aj bambusové a bavlnené plienkové vsádky, no tie nám nejako nerezali a tak sme prešli na klasické skladanie plienok do novorodeneckého skladu. Na začiatok to vyzerá zložito, ale je to len o zvyku. Dúfam, že plienkam ešte venujem špeci článok.

Ako sa skladá plienka nájdete TU

Baby šaty/nočná košeľa

Keď je človek v noci prispatý veľmi tažko sa zapína tristo gombíčkov na overale. Preto šaty/nočná košieľka, ktorá je na spodku stiahnutá gumou alebo šnúrkou príde vhod.

Kuknite na Sashe

Rastúce tepláky

Ďalšia super vec! Tepláky, ktoré rastú. Pre bábo sú pohodlné a pritom ako dieťa rastie vydržia viac než len mesiac :)

Zas raz Sashe

Ručne robené hračky

Naše Vianoce boli handmade :) Nie je žiadny krajší darček ako ten vyrobený zo srdca. Samozrejme, nie každý má chuť a trpezlivosť veci vyrábať, ale som sa to aby hračky pre deti boli prírodné, najlepšie látkové alebo drevené. Sú oku lahodiace a navyše bez toho aby sme sa báli, že naše dieťa žužle nejaké ropné šmakotiny. Šikovní ľudia, ktorí radi vyrobia takéto super veci sú všade okolo nás alebo na Sashe. Mrkvičku máme od Filki a srdiečkovú reťaz od Romi.

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Čo si to? Dula? To je čo?
Látkové plienky a ich (ne)výhody
Šatka alebo nosič?
Bratislavčanka