Látkové plienky a ich (ne)výhody

Publikované 4.5.2018

Nebudem vám klamať. Aj ja mám svoje krízy s látkovými plienkami. Zatiaľ boli asi tri, ale všetky ma pri pomyslení na výhody týchto plienok prešli. Som predsa ekologickááá.

Ale takto. Rada by som vám ponúkla moju osobnú skúsenosť s látkovými plienkami. Verím, že na základe tohto článku si budete vedieť spočítať plusy, mínusy a snáď lepšie vyhodnotiť, či ste ten správny adept na používanie látkových plienok.

Aké používame plienky?

Látkové. Ale to už ste asi pochopili. Konkrétnejšie používame klasické biele bavlnené plienky v kombinácii s pul vrchnými nohavičkami. Existujú dva druhy zapínania týchto nohavičiek- suchý zips a cvočky. Na začiatku som myslela, že najlepší nám bude suchý zips, ale opak je pravdou. Suchý zips sa rýchlo sperie a potom je taký kadejaký, strapkavý. Nohavičky máme od viacerých výrobcov - Babytree zo sashe, Flip, Baba boo a priznám sa, že tri kúsky mám aj z aliexpresu (viem, že to popiera celú moju ekologickosť a humánnosť, ale žial vyhral u mňa pomer ceny a kvality). Kvalitou sú všetky úplne rovnaké.

Cez deň používame 1 bavlnenú plienku, zloženú do novorodeneckého skladu a na ňu dávame vrchné pul nohavičky. V noci je to kombinácia bambusovej vkladačky, novorodeneckého skladu a nepremokavých vrchných nohavičiek.

Môj plienkový dvojdeň

Pri praní plienok je všetko o organizácii. Ja osobne som sa naučila plienky prať každý druhý deň a takto mi to najviac vyhovuje.

Po každej malej plienkovej nehode plienku iba šmarím do vedra, ktoré je na to určené. Vedro mám z IKEa aj s poklopom, aby prípadný smradík neunikal. No mne osobne plastové jednorázové plienky (aj nepoužité) smrdia oveľa viac ako ocikané látkové. Predsalen je to prírodná bavlna.

Po veľkej nehode plienku vždy predpieram šichtovým mydlom na pranie a kefkou. Plienku vyžmýkam a hodím do vedra. Tieto použité plienky teda skladujem tak polomokro, polosucho. Táto metóda sa mi najviac osvedčila, pretože pokiaľ sme ich máčali dva dni vo vode, zdalo sa mi, že plienky viac smrdia a ešte som ich musela aj pred praním všetky ručne žmýkať. Na sucho bez predpierky by mi fľaky z plienok vyšli asi iba savom. A také veci u nás doma nie sú v obľube.

Cestovanie

Pri cestovaní používame jendorazové plienky. Áno, žial je to tak, no snažíme sa to obmedzovať. Nie cestovanie, ale plienky. Pri krátkych výletíkoch do mesta máme na sebe čistú bavlnenú plienku a v prebaľovacej taške nepremokavé vrecúško na mokré plienky. Pri prebaľovaní niekde vonku už potom použijeme jednorazovú plienku a tú mokrú bavlnenú zoberieme domov so sebou. Pri výletoch 1-2 dňových používame iba jednorazové plienky, pretože nechceme, aby nám tie mokré bavlnené kvasili niekde v ruksaku. No a pokiaľ ideme na dlhšie niekam, kde je aj práčka, tak berieme celú látkovú výbavičku a perieme akoby sme boli doma.

Pranie

Postup skladovania a predpierania plienok som už spomínala vyššie. Ale teda ku konkrétnemu procesu prania. Plienky periem na 90 stupňov. Na pranie používam mydlové orechy. V minulosti som využívala aj šetrný eko prací prostriedok, ale orechy sa mi osvedčili viac. Plienky sú po nich voňavé, nie avivážovo voňavé, ale čisto voňavé bez parfumov. Do bubna ešte nasypem trošku odstranovaču škvŕn na báze kyslika a periem. Plienky periem spolu s bavlnenými handričkami na utieranie riťky.

Vrchné nohavičky periem v rukách a po veľkých nechodách, keď sa nohavičiek nazbiera viac, ich periem v práčke spolu s prádlom na 60 stupňoch.

Zhrnutie našich plienkových potreb

*určite každý využíva iný počet plienok a nohavičiek, ja uvádzam, čo používame my

(Ne)výhody

MOJE PRE

  • ekologické/bezodpadové riešenie
  • ekonomickejšie riešenie
  • jemnejšie na detský zadok v porovnaní s plastovými plienkami
  • neplastový smrad (porovnávam čisté plienky)
  • rýchlejšie sa dieťa odučí od plienok( s týmto zatiaľ skúsenosti nemám, ale vraj to tak je)

MOJE PROTI

  • suché ruky po neustálom predprávaní
  • časovo náročnejšie, ako len vyhodiť plienku
  • nevýhodné pri cestovaní (nie len do zahraničia)
  • neustále pranie

Verím, že som vám ujasnila ako to s látkovými plienkami funguje u nás. Teraz je rad na vás sa správne rozhodnúť a vybrať, čo bude pre vás a váš životný štýl to najlepšie.

Namaste

Mamasita

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Čo si to? Dula? To je čo?
Šatka alebo nosič?
Bratislavčanka