Čo si to? Dula? To je čo?

Publikované 6.11.2019

Tieto otázky mi ľudia často kladú v súvislosti s mojou prácou. Tak stručná poučka na úvod: Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá sprevádza mamičku v období tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia. Z gréckeho slova „doula“ – osobná otrokyňa ženy. A, áno, som otrokyňou ženy dobrovoľne, rada a s láskou.

Ako dula som absolvovala ročný kurz, kde prednášali rôzni odborníci. Pôrodné asistentky, psychologičky, neonatológ, pôrodník, gynekológ… plus, samozrejme, veľká dávka samoštúdia. Kurz som ukončila v júni 2019. Keď budem veľká, budem certifikovaná dula a k tomu ma delí už len napísanie práce, kedže povinnú prax minimálne 2 pôrodov už mám za sebou.

Momentálne sprevádzam ženy pri pôrode, vediem tiež individuálne prípravy na pôrod a po pôrode. Okrem toho si robím ďalší rozširujúci kurz laktačného poradenstva a som certifikovanou lektorkou Gravid jogy. Moje svety sa krásne prepájajú….

**A čo je tvojou náplňou práce? **

V prvom rade je to to, čo si mamička želá a na čom sa spolu dohodneme. Fantázii sa medze nekladú a ja ľúbim výzvy. No všeobecne…..

  • Poskytujem mamičke emocionálnu a psychickú podporu

  • Ponúkam praktické informácie o tehotenstve, pôrode aj šestonedelí

  • Mám prehľad o možnostiach v oblasti pôrodníctva v Banskej Bystrici a okolí

  • Ak si to mamička želá, môžem byť pri pôrode a počas neho jej (prípadne aj partnerovi) poskytovať podporu

  • Predstavím mamičke úľavové techniky pre pôrod

  • Plne rešpektujem priania a rozhodnutia ženy

  • V šestonedelí som k dispozícií s informáciami o starostlivosti o mamičku aj novorodenca

  • Pomáham mamičkám pri dojčení

  • Neposkytujem zdravotnícku starostlivosť a nezasahujem do kompetencií zdravotníckeho personálu

  • Nesprevádzam ženy pri neasistovaných domácich pôrodoch

Je dokázané, že prítomnosť duly pri pôrode preukázateľne pozitívne ovplyvňuje jeho dĺžku, možný výskyt komplikácií a psychický stav mamičky.

Podľa odborných štúdií prítomnosť duly:

-znižuje počet cisárskych rezov o 50%
-skracuje dĺžku prvej doby pôrodnej v priemere o 25%
-znižuje použitie oxytocínu o 40%
-znižuje počet žiadostí o epidurálnu anestéziu o 60%
-znižuje použitie liekov proti bolesti o 30%

„Keby dula bola liek, bolo by neetické nepoužiť ho.“ Dr. John H. Kennell

Ako sa môžem rozhodnúť, či dula je cesta pre mňa?

Je to veľmi jednoduché. S ktoroukoľvek dulou si môžete dohodnúť prvé stretnutie, za ktoré sa neplatí. Zistíte, čo daná dula ponúka, a či to je v súlade s tým, čo by ste chceli. Je dôležité, aby ste si s dulou sadli aj po osobnej stránke, kedže bude pri veľmi intímnych momentoch vášho života.

Nie je to čudné mať pri sebe cudziu osobu?

Pre niekoho môže byť cesta, aby oporou v tomto období bola spriaznená osoba, ktorú pozná dlhšiu dobu (mama, teta, kamarátka). Iné ženy si volia dulu preto, že je vyškolená v tomto odbore a má všeobecné informácie. Snažíme sa totiž nedávať rady, ale iba poskytovať informácie, na základe ktorých sa má žena možnosť sama rozhodnúť. Zároveň ako duly občianskeho združenia Slovenské duly, o. z. musíme dodržiavať etický kódex, ktorý hovorí aj o nezneužití akýchkoľvek informácií o klientke. A kedže sa väčšínou so ženou stretávame viackrát už počas tehotenstva nie sme si až také cudzie :)

Duly hipisáčky

V istých kruhoch je zaužívaný názor, že duly sú nejaké čudné ezo, bio, eko hipisáčky. Neviem, či zrovna sem by som sa zaradila ja. Áno, rada nosím vlnené ponožky a jem zdravo, ale bola som školená na to, aby som sa mohla postaviť za akúkoľvek ženu. So všetkým, čo k nej patrí…potom je to už len o tom, či si sadneme.

Aký je rozdiel medzi Pôrodnou asistentkou a dulou?

Pôrodná asistentka je zdravotne vzdelaná, poskytuje starostlivosť väčšinou v zdravotníckych zariadeniach.

Dula je školená žena, ktorá môže byť s mamičkou počas celého trvania pôrodu (na začiatku aj doma) a poskytuje nepretržitú emocionálnu a fyzickú oporu.

Ako som už spomínala vyšsie je na každej mamičke pre akú osobu pri pôrode sa rozhodne. Či to bude partner, dula, mama, pôrodná asistentka alebo to bude viac osôb. Každý ponúka trošku inú formu opory. Verím, že každá z nás v sebe vyňuchá intuíciu, ktorá ju povedie vybrať si to správne pre tak veľký okamih ako je narodenie bábätka.

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Látkové plienky a ich (ne)výhody
Šatka alebo nosič?
Bratislavčanka