Ako na hennu

Publikované 14.5.2018

Prečo henna

Henna je rastlina, ktorá sa používa na prírodné farbenie vlasov. Nejde tu však len o farbenie. Henna je na rozdiel od chemických farieb hlavne vlasový zábal. Vlasy regeneruje, spevňuje, vytvára na nich prirodzený UV filter a navyše sa po jej používaní vlasy menej mastia.

Aká henna? Ja osobne som si doniesla hennu z Indie, bolo to 1kg balenie a posledný pozostatok mám ešte aj po 2 rokoch. Kedže stála v prepočte asi 5 eur, bol to naozaj výhodný obchod. Keď som si hennu kupovala na Slovensku, najviac sa mi osvedčila značka Khadí (viď. foto nižšie), ktorú možno bežne dostať v bio obchodoch. Môje budúce kroky, však, budú určite smerovať do Dobrožrúta, kde momentálne dostať hennu aj na váhu a bez obalu.

Ako hennu zmixovať

V závislosti od dĺžky vlasov si navážime hennu do misky. Ked som mala úplne krátke vlasy používala som 50g henny, teraz používam tak do 100g. Hennu preferujem bezfarebnú, ale moje hnedé vlasy majú na slnku aj tak červenkastý odtieň. Nižšie si vysvetlíme prečo.

Pokiaľ máte farbené vlasy nejakou chémiou, je dobré dať si medzi farbením hennou nejaký ten odstup. Vraj henna môže zreagovať, dokonca niektorí tvrdia, že spáliť vlasy. Nemám s tým našťastie skúsenosti.

Henna sa dá zaliať prevarenou vodou, kávou alebo zeleným či čiernym čajom. Každou zálievkou dosiahnete trošku iný odtieň, no pre mňa bolo zaujímavé vždy experimentovať.

  • prevarená voda: farba bude hnedo-červená/ryšavá (v závislosti od odtieňu vašich vlasov)
  • čierny čaj: trochu tmavšia ako pri vode
  • zelený čaj: viac vytiahne červené tóny vlasov
  • káva: tmavšia červená a prehĺbenie hnedých tónov

Rozdiely sú menšie a viditeľné najmä na slnku, no keď poskúšate všetky, budete mať každý raz malú zmenu. Takisto teplota vody reguluje intenzitu zafarbenia. Platí, že čím teplejšia voda, tým je farba výraznejšia.

*Pokiaľ máte suché vlasy pridajte si do henny lyžičku kokosového alebo iného rastlinného oleja. Ja si ho tam dávam minimálne - iba pre lesk. Moje vlasy sú viac mastné a henna mi ich vysuší a mastnejú mi menej, čo mi práve vyhovuje.

Na dochutenie:

  • citrón: farba bude ryšavejšia
  • tea tree olej: zlepšuje pokožku, je antimikrobiálny a pomáha rastu vlasov
  • levanduľový esenciálny olej: krásne vonia a má hojivé a upokojujúce účinky
  • Iné: kurkuma, klinčeky, škorica, med, žihľava, ibištek...a všetky koreniny a bylinky, fantázii sa medze nekladú

Je dobré, keď bude mať henna kašovitú konzistenciu. Každý však kašu varí inak hustú :), a preto by som to radšej prirovnala ku konzistencii zubnej pasty. Treba ju dobre vymiešať, aby v nej neboli hrudky. Bude sa tak oveľa ľahšie nanášať.

Ako hennu aplikovať

Ja ju nanášam ako šampón s výnimkou toho, že používam rukavice. Môžete použiť rukavice jednorázové, ale kedže som zástanca menejodpadovosti, odporúčam si kúpiť rukavice špeciálne na farbenie s hennou. Také tie gumené, ale hrubšie, tuším záhradnícke. Normálne ich potom umyjete, vysušíte a budete používať opať. Tak to robím aj so sáčkom, ktorý si dávam na vlasy po zafarbení. Henna má zostať v teple, je to predsalen skôr zábal ako farba. Takže po aplikácii henny sáčok a naň tmavý uterák.

Doba pôsobenia je tiež na vás. Môžete si hennu nechať aj celú noc, čím dosiahnete viditeľnejší účinok. Ja si ju dávam podľa toho koľko mám času, ale spravidla tak na 3-5 hodín.

Potom si hennu z vlasov vymyjeme, ale pozor bez šampónu! Aby henna mala priestor s vlasmi reagovať, nebudeme to kaziť šampónom. Pri umývaní vlasov tiež používam tmavý uterák, pretože henna sa z vlasov vymýva.

A ako často? Ja som si zvykla na 1x za dva mesiace a úplne to stačí. Ale samozrejme, záleží na vašich požiadavkach a preferenciách...

Vaša Šibi Bibi

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Ako si vyrábam vlastnú kozmetiku
Minimalizuj v kuchyni + zero waste tipy
Sprav svoj život krajším, MINIMALIZUJ