5 rád ako začať žiť LESS WASTE život

Publikované 13.10.2017

Priemerný Slovák vyprodukuje asi 350 kilogramov odpadu ročne. Keď si vynásobíme koľko odpadu vyprodukuje iba taká malá krajina ako je Slovensko, je to priam nečitateľné číslo (okolo 2 miliónov ton odpadu ročne). Zamysleli ste sa niekedy nad tým koľko igelitových tašiek a sáčkov priemerne odhodíte? Alebo aký odpad je vo vašom smetnom koši? Alebo kam ten váš odpad putuje? Je iba recyklácia riešením?

Ako žiť bez toho aby sme podvedome boli reklamami nútení si zadovážiť “akciové veci”? Zamyslime sa ako by sme mohli obmedziť svoj odpad a pritom si život zjednodušiť. Veď v jednoduchosti je krása.

Jedného krásneho dňa ma ráno v práci oslovila kolegyňa 'Kúpila som si novú knižku, Domácnosť bez odpadu'. Dovtedy som videla mnoho videí o tejto téme, ale musím sa priznať až to bol ten deň, kedy som sa skutočne zamyslela nad fungovaním konzumnej spoločnosti. Asi dobrá konštalácia hviezd. Po tom ako som si povedala (to, čo si pravdepodobne povie každý druhý z vás)”Na Slovensku žiť bez odpadu nie je možné” som predsalen začala objavovať, zisťovať a skúmať, ako by sa dalo čo i len trošku prejsť na život, ktorý je prospešnejší pre túto planétu.

AKO TEDA ZAČAŤ SO ŽIVOTOM BEZ ODPADU?

1. Rozhodnite sa.

Naozaj vás štve, keď na ulici vidíte povaľovať sa plastovú fľašu? Keď stupíte do žuvačky? Keď okolo smetného koša vidíte odfúknuté sáčky? Je to smutné, no môžu byť práve vaše! Rozhodnite sa to zmeniť, obmedziť.

2. Spravte si svoj vlastný výskum.

Viete aký odpad máte vo svojom smetnom koši? Viete kde by ste mohli nakupovať produkty, ktoré každodenne používate bez obalu? Začnite chodiť s otvorenými očami a vnímať, čo všetko vám vaše okolie ponúka. Stačí si len vybrať.

3. Nahraďte produkty. Nepoužívajte chemikálie. Zabudnite na plast!

Hneď ako zhodnotíte, ktoré veci pre váš život ďalej nemajú zmysel, nahraďte ich lepšou alternatívou. Plastové fľaše nahraďte sklenenou alebo hliníkovou fľašou, ktorú budete nosiť so sebou, na nákup si vezmite plátenú tašku. Vyrobte si vlastnú kozmetiku alebo uprednostnite lokálnu výrobu. Tovar, ktorý sa dá kupujte vo veľkých baleniach. Jedzte radšej čerstvé ovocie a zeleninu z trhu alebo najlepšie z vlastnej záhradky. Kupujte second hand. Krôčik po krôčiku nahradzujte produkty lepšími alternatívami.

4. Odmietnite, redukujte, znovu použite, recyklujte a kompostujte.

Odmietnite plastové poháre na kávu, vizitky, letáky, sáčky v obchode. Veľakrát prídeme domov s rukami plnými vecí, ktoré ani nepotrebujeme. Na nákup choďte pripravení. Vezmite si plátené vrecúška, sklenené fľašky na mlieko a plátené tašky. Ja si zvyknem brať aj kartón na vajcia. Zdredukujte počet nových vecí, ktoré si kupujete, zamyslite sa nad tým, čo skutočne potrebujete. Znovu použite staré tričká na handričky, kvalitnejšie sáčky do mrazničky umyte a použite znova, buďte kreatívni! Recyklujte papier, hliník a sklo a kompostujte.

5. Zotrvajte.

Nejde o to, aby sme netvorili odpad vôbec. Klobúk dolu pred tymi, ktorý to dokážu. Každý krok je predsa cesta, cesta k lepšiemu a čistejšiemu svetu a vlastnému životu, Keby si každý z nás povedal - Tým, že začnem ja žiť LESS WASTE, nič nezmením - nezmenilo by sa nič. Skúsme to preto naopak a pustime sa do toho!

Alžbeta Kobydová Autor článku

Mama, manželka, jogínka a v neposlednom rade človek nadšený pre zdravý životný štýl a vytvorenie harmónie vo všetkých oblastiach svojho života.

Podobné články

Ako si vyrábam vlastnú kozmetiku
Minimalizuj v kuchyni + zero waste tipy
Ako na hennu
Sprav svoj život krajším, MINIMALIZUJ